fbpx
Events

ANNOUNCED THE KIDSCREEN AWARDS WINNERS

15 Feb - 2021

At the high-profile Kidscreen Awards ceremony, hosted by actor/comedian Emma Hunter and exclusively sponsored by the Canada Media Fund, the year’s best work in children’s television and digital media was singled out and celebrated by the global kids entertainment community. 

Determined by two panels of esteemed industry judges, awards in the Programming and Creative Talent categories were given to the following entries:

PROGRAMMING—PRESCHOOL CATEGORY


Best New Series
Madagascar: A Little Wild 
DreamWorks Animation

Best Animated Series
Bluey 
Ludo Studio, BBC Studios, ABC Australia, Screen Queensland, Screen Australia

Best Live-Action Series
Sesame Street (season 50) 
Sesame Workshop, HBO


Best Mixed-Media Series
Stories with Sound Effects 
Lapost Estudios, Señal Colombia

Best One-Off, Special or TV Movie
Sesame Street’s 50th Anniversary Celebration 
Sesame Workshop, HBO

Best Short Film
Love is Love 
Hopster Studios, Picnic Animation Studio

Best Inclusivity
Bookmarks: Celebrating Black Voices 
Netflix

Best in Class
Sesame Street (season 50) 
Sesame Workshop, HBO

 

PROGRAMMING—KIDS CATEGORY

Best New Series
Tales of Arcadia: Wizards 
DreamWorks Animation, Netflix

Best Animated Series
Forky Asks a Question 
Pixar Animation Studios, Disney+

Best Live-Action Series
First Day 
Epic Films, Kojo Entertainment, ABC Australia, Screen Australia, South Australian Film Corporation, Australian Children’s Television Foundation

Best Mixed-Media Series
Backyard Beats 
BGM Sphere, TVOKids

Best One-Off, Special or TV Movie
Here We Are: Notes for Living on Planet Earth 
Apple, Studio AKA

Best Short Film
Lamp Life 
Pixar Animation Studios, Disney+

Best Inclusivity
Molly of Denali 
WGBH, Atomic Cartoons, PBS KIDS

Best in Class
Lamp Life 
Pixar Animation Studios, Disney+


PROGRAMMING—TWEENS/TEENS CATEGORY 


Best New Series
Locke & Key 
Netflix, Genre Arts, Hard A Productions, Circle of Confusion, IDW Entertainment

Best Animated Series
Central Park 
Apple, 20th Century Fox Television

Best Live-Action Series
Locke & Key 
Netflix, Genre Arts, Hard A Productions, Circle of Confusion, IDW Entertainment

Best Mixed-Media Series
About Sex 
Echo Media, CBC Gem

Best One-Off, Special or TV Movie
Adventure Time: Distant Lands 
HBO Max, Cartoon Network Studios

Best Inclusivity
The Unlisted 
Aquarius Films, ABC Australia

Best in Class
Central Park 
Apple, 20th Century Fox Television


CREATIVE TALENT CATEGORY


Best Directing
Bluey
Ludo Studio, BBC Studios, ABC Australia, Screen Queensland, Screen Australia

Best Writing
Bluey
Ludo Studio, BBC Studios, ABC Australia, Screen Queensland, Screen Australia

Best Music
Bluey
Ludo Studio, BBC Studios, ABC Australia, Screen Queensland, Screen Australia

Best Animation
Lamp Life 
Pixar Animation Studios, Disney+

Best Voice Talent
Lamp Life 
Pixar Animation Studios, Disney+

Best Acting
Locke & Key

Netflix, Genre Arts, Hard A Productions, Circle of Confusion, IDW Entertainment

Best Design
Adventure Time: Distant Lands 
HBO Max, Cartoon Network Studios


There is also a set of Kidscreen Awards designed to spotlight the best efforts made by broadcasters to build stronger connections with kids and family audiences around the world. These winners were decided through online voting by Kidscreen readers in December. The winners are as follows:

BROADCASTING CATEGORY


Channel of the Year
PBS KIDS

Best Programming Block
CBC Kids Morning Block
CBC Kids

Best On-Air Host or Hosting Team
Kiruna Stamell—Play School 
ABC Kids

Best Kids-Only Streaming Service
YouTube Kids

And rounding out the Kidscreen Awards program is a set of digital categories for preschool (zero to five) and kids (six and up). Here are the winners:

DIGITAL—PRESCHOOL CATEGORY


Best Learning App—Branded
LEGO DUPLO World 
The LEGO Group, StoryToys, Touch Press

Best Learning App—Original
Duolingo ABC 
Duolingo

Best Game App—Branded
PBS KIDS Games 
PBS KIDS

Best Game App—Original
BookfulBringing Books to Life in Augmented Reality
Inception XR

Best Alternative Game
Scribbles and Ink 
WGBH, Global Mechanic Media, PBS KIDS

Best YouTube Channel
PBS KIDS

Best Web/App Series—Branded
Sesame Street Monster Meditations with Headspace 
Sesame Workshop


Best Web/App Series—Original
The Birthday Show 
Hellosaurus

Best Website
PBS KIDS

 

DIGITAL—KIDS CATEGORY


Best Learning App—Branded
WWF Amazing Planet 
WWF, Kids Industries

Best Learning App—Original
Square Panda 
Square Panda

Best Game App—Branded
GoNoodle Games 
GoNoodle

Best Game App—Original
Baba Yaga 
Baobab Studios

Best Alternative Game
Baba Yaga 
Baobab Studios

Best YouTube Channel
Dodo Kids
The Dodo, Group Nine Media

Best Web/App Series—Branded
Oddtube 
Fred Rogers Productions, Sinking Ship Entertainment, PBS KIDS

Best Web/App Series—Original
My Stay-At-Home Diary 
Lopii Productions, TVOKids, Shaw Rocket Fund, Canada Media Fund

 

Best Website
Odd Squad
Fred Rogers Productions, Sinking Ship Entertainment, PBS KIDS AND CBC Kids News

 

For more details about the Kidscreen Awards, visit awards.kidscreen.com

Subscribe to our newsletter


Read our last issue